Skip Top Tool Bar Search Search Print Print Options Options Guest Page Guest Page
Help Help Login Login WebEvent View 2.9.0 build 64669, Powered By PeopleCube
Columbia River High School

Building Use Calendar

To submit an event please e-mail Shawnda.Goodson@vansd.org

Skip Calendar Tool Bar
 
View this calendar as a list View as
List
Export this calendar Export
Calendar
 
Filter for events containing:
http://events.vansd.org/webevent.cgi?cmd=calmonth;token=guest.7159fa86d06f41534ad6cb7a13eae703;drilldown=1;calID=132;y=2018;d=1;m=5;dry=1
http://events.vansd.org/webevent.cgi?token=guest.7159fa86d06f41534ad6cb7a13eae703;cmd=json;subcmd=view_day;d=20;m=6;y=2018
http://events.vansd.org/webevent.cgi?cmd=calmonth;token=guest.7159fa86d06f41534ad6cb7a13eae703;drilldown=1;calID=132;y=2018;d=1;m=7;dry=1
Hide the current Calendar List Hide
Calendar
Lists
Previous Period  Month of June 2018    Next Period 
Get calendar data in RSS format    User: guest
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
27
8:00 AM - 8:00 PM  8:00 AM -  8:00 PM CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball

28
Memorial Day No School

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

29
2:15 PM - 4:00 PM  2:15 PM -  4:00 PM Summer Boys Basketball Practice - Main Gym

2:45 PM - 3:45 PM  2:45 PM -  3:45 PM IB Unit Planning - Gallery

4:30 PM - 6:30 PM  4:30 PM -  6:30 PM Summer Girls Basketball Practice - Main Gym

5:00 PM - 7:00 PM  5:00 PM -  7:00 PM Silverbacks Wrestling - Wrestling Room

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

6:00 PM - 8:00 PM  6:00 PM -  8:00 PM Incoming Freshman Boys Basketball - West Gym

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM Varsity Baseball Banquet - East Commons

30
2:15 PM - 4:00 PM  2:15 PM -  4:00 PM Summer Boys Basketball Practice - Main Gym

2:15 PM - 3:00 PM  2:15 PM -  3:00 PM Operations Meeting - Forum

4:30 PM - 6:30 PM  4:30 PM -  6:30 PM Summer Girls Basketball Practice - Main Gym

5:00 PM - 7:00 PM  5:00 PM -  7:00 PM Silverbacks Wrestling - Wrestling Room

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

6:00 PM - 8:00 PM  6:00 PM -  8:00 PM AVID 12 Banquet - East Commons

31
2:15 PM - 4:00 PM  2:15 PM -  4:00 PM Summer Boys Basketball Practice - Main Gym

3:30 PM - 6:30 PM  3:30 PM -  6:30 PM Elementary Blue Ribbon Track Meet - East Parking Lot/Stadium/Track

4:30 PM - 6:30 PM  4:30 PM -  6:30 PM Summer Girls Basketball Practice - Main Gym

5:00 PM - 7:00 PM  5:00 PM -  7:00 PM Silverbacks Wrestling - Wrestling Room

6:00 PM - 8:00 PM  6:00 PM -  8:00 PM Incoming Freshman Boys Basketball - West Gym

7:30 PM - 9:00 PM  7:30 PM -  9:00 PM NHS Inductions - East Commons

1
6:30 AM - 7:45 AM  6:30 AM -  7:45 AM Staff Breakfast - Gallery

9:20 AM - 9:55 AM  9:20 AM -  9:55 AM Spirit Assembly

2:15 PM - 4:00 PM  2:15 PM -  4:00 PM Summer Boys Basketball Practice - Main Gym

2:15 PM - 10:30 PM  2:15 PM - 10:30 PM IB Senior Celebration (actual event 6:45 - 9:00 pm) - Main Hallway/Upper & Lower Commons

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

2
8:00 AM - 8:00 PM  8:00 AM -  8:00 PM CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball

8:00 AM - Noon  8:00 AM - Noon Run, Hide, Fight Safety Training - Gallery

3
8:00 AM - 8:00 PM  8:00 AM -  8:00 PM CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball

4
2:15 PM - 3:30 PM  2:15 PM -  3:30 PM Student Support Meeting - OFFICE in Black Box

3:00 PM - 5:00 PM  3:00 PM -  5:00 PM Boys Soccer Practice - Main Gym

4:30 PM  4:30 PM IB Interview - Counseling Center

5:00 PM - 7:00 PM  5:00 PM -  7:00 PM Silverbacks Wrestling - Wrestling Room

5:30 PM - 9:00 PM  5:30 PM -  9:00 PM Track Awards Banquet - East & West Commons

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

9:15 PM - 10:30 PM  9:15 PM - 10:30 PM Video Shoot Final Project - Black Box

5
(All Day) Black Box Blocked for Spring EOC Testing

2:15 PM - 3:15 PM  2:15 PM -  3:15 PM Math Department Meeting - Gallery

4:00 PM - 6:00 PM  4:00 PM -  6:00 PM IB Interviews - Gallery/Counseling Center

4:30 PM - 6:30 PM  4:30 PM -  6:30 PM Summer Girls Basketball Practice - Main Gym

4:30 PM - 7:30 PM  4:30 PM -  7:30 PM Cheer Tryouts - West Gym

5:00 PM - 7:00 PM  5:00 PM -  7:00 PM Silverbacks Wrestling - Wrestling Room

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

6:15 PM - 8:00 PM  6:15 PM -  8:00 PM Booster Meeting (General 7-8) - Gallery

6:30 PM - 8:00 PM  6:30 PM -  8:00 PM Incoming Freshman Boys Basketball - Main Gym

6
Senior Finals

Booster Staff Luncheon - Gallery

(All Day) Black Box Blocked for Spring EOC Testing

2:15 PM - 3:00 PM  2:15 PM -  3:00 PM Operations Meeting - Forum

4:30 PM - 6:30 PM  4:30 PM -  6:30 PM Summer Girls Basketball Practice - Main Gym

4:30 PM - 7:30 PM  4:30 PM -  7:30 PM Cheer Tryouts - West Gym

5:00 PM - 7:00 PM  5:00 PM -  7:00 PM Silverbacks Wrestling - Wrestling Room

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

6:30 PM - 8:30 PM  6:30 PM -  8:30 PM Softball Banquet - East Commons

7:00 PM - 8:30 PM  7:00 PM -  8:30 PM Senior Booster Meeting - Gallery

7
Main Gym Blocked for Hall of Fame and Baccalaureate Setup

Senior Finals

6:30 AM - 7:30 AM  6:30 AM -  7:30 AM Secret Pal Breakfast - Gallery

7:00 AM - 7:25 AM  7:00 AM -  7:25 AM National Honor Society - Forum

(All Day) Black Box Blocked for Spring EOC Testing

1:00 PM - 3:00 PM  1:00 PM -  3:00 PM Senior Party Swimsuit Drop Off - Gallery

3:00 PM - 3:30 PM  3:00 PM -  3:30 PM National Honor Society - Forum

4:00 PM - 8:30 PM  4:00 PM -  8:30 PM Boys Soccer Banquet (banquet 6:00) - East Commons

4:30 PM - 7:30 PM  4:30 PM -  7:30 PM Cheer Tryouts - West Gym

5:00 PM - 7:00 PM  5:00 PM -  7:00 PM Silverbacks Wrestling - Wrestling Room

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

8
Main Gym Blocked for Hall of Fame and Baccalaureate Setup

Seniors Last Day

1:00 PM - 3:00 PM  1:00 PM -  3:00 PM Senior Party Swimsuit Drop Off - Gallery

2:30 PM - 6:00 PM  2:30 PM -  6:00 PM Volleyball Grass Tournament - Football Practice Field 4

4:00 PM - 10:00 PM  4:00 PM - 10:00 PM Cheer Tryouts - West Gym

5:00 PM - 7:00 PM  5:00 PM -  7:00 PM Silverbacks Wrestling - Wrestling Room

5:00 PM - 8:00 PM  5:00 PM -  8:00 PM Tennis Banquet - East Commons

9
Main Gym Blocked for Hall of Fame and Baccalaureate Setup

8:00 AM - 8:00 PM  8:00 AM -  8:00 PM CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball

Noon - 10:00 PM Noon - 10:00 PM CR Hall of Fame Night - Lower & Upper Commons/Main Gym

10
Main Gym Blocked for Hall of Fame and Baccalaureate Setup

8:00 AM - 8:00 PM  8:00 AM -  8:00 PM CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball

Noon - 5:00 PM Noon -  5:00 PM Baccalaureate (3 pm) - East Commons/ Main Gym

11
(All Day) Main Gym Blocked for Senior Awards & Graduation Practice

2:15 PM - 3:30 PM  2:15 PM -  3:30 PM Student Support Meeting - OFFICE in Black Box

4:00 PM - 9:00 PM  4:00 PM -  9:00 PM Senior Awards Night (actual event 7:00 pm) - East Parking Lot/Career Center/East & West Commons/Main & Small West Gyms

5:30 PM  5:30 PM Parent Meeting - Room 109

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

12
(All Day) Main Gym Blocked for Senior Awards & Graduation Practice

1:35 PM - 2:05 PM  1:35 PM -  2:05 PM Senior Send Off Assembly

4:30 PM - 6:00 PM  4:30 PM -  6:00 PM Summer Girls Basketball Practice - West Gym

5:00 PM - 7:00 PM  5:00 PM -  7:00 PM Silverbacks Wrestling - Wrestling Room

6:00 PM - 7:30 PM  6:00 PM -  7:30 PM Incoming Freshman Boys Basketball - West Gym

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

6:00 PM - 7:00 PM  6:00 PM -  7:00 PM Cheer Post Tryout Parent Meeting - Lower Commons

13
(All Day) Main Gym Blocked for Senior Awards & Graduation Practice

4:30 PM - 6:30 PM  4:30 PM -  6:30 PM Summer Girls Basketball Practice - West Gym

5:00 PM - 7:00 PM  5:00 PM -  7:00 PM Silverbacks Wrestling - Wrestling Room

5:00 PM - 9:00 PM  5:00 PM -  9:00 PM Cheer Fittings - Black Box

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

8:00 PM  8:00 PM Graduation - Sunlight Supply Amphitheater

14
(All Day) Main Gym Blocked for Senior Awards & Graduation Practice

2:05 PM - 2:45 PM  2:05 PM -  2:45 PM Link Crew Meeting - Forum

4:30 PM - 6:00 PM  4:30 PM -  6:00 PM Summer Girls Basketball Practice - West Gym

5:00 PM - 7:00 PM  5:00 PM -  7:00 PM Silverbacks Wrestling - Wrestling Room

6:00 PM - 7:30 PM  6:00 PM -  7:30 PM Incoming Freshman Boys Basketball - West Gym

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

7:00 PM - 8:00 PM  7:00 PM -  8:00 PM PB English 9 Ice Cream Social - Lower Commons

15
2 Hour Early Release

Final Exams Periods 1/2/3

(All Day) Main Gym Blocked for Memorial Service

3:00 PM - 9:00 PM  3:00 PM -  9:00 PM Memorial Service (5:00 pm) - East & West Parking Lots/East & West Commons/Main Gym

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

16
8:00 AM - 8:00 PM  8:00 AM -  8:00 PM CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball

8:00 AM - 4:00 PM  8:00 AM -  4:00 PM Lil Chiefs Volleyball Camp - Main & West Gyms

17
8:00 AM - 8:00 PM  8:00 AM -  8:00 PM CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball

18
2 Hour Early Release

Final Exams Periods 4/5/6

Last Day of School

9:30 AM - 11:00 AM  9:30 AM - 11:00 AM Football Conditioning - Weight Room

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

19
8:00 AM - 9:30 AM  8:00 AM -  9:30 AM Volleyball - Weight Room

9:00 AM - 2:00 PM  9:00 AM -  2:00 PM Chieftain Hoop Camp - Main/West Gym

9:30 AM - 11:00 AM  9:30 AM - 11:00 AM Football Conditioning - Weight Room

4:30 PM - 6:30 PM  4:30 PM -  6:30 PM Summer Girls Basketball Practice - Main Gym

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

20
8:00 AM - 9:30 AM  8:00 AM -  9:30 AM Volleyball - Weight Room

9:00 AM - 2:00 PM  9:00 AM -  2:00 PM Chieftain Hoop Camp - Main/West Gym

9:30 AM - 11:00 AM  9:30 AM - 11:00 AM Football Conditioning - Weight Room

4:30 PM - 6:30 PM  4:30 PM -  6:30 PM Summer Girls Basketball Practice - Main Gym

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

21
8:00 AM - 9:30 AM  8:00 AM -  9:30 AM Volleyball - Weight Room

9:00 AM - 2:00 PM  9:00 AM -  2:00 PM Chieftain Hoop Camp - Main/West Gym

4:30 PM - 6:30 PM  4:30 PM -  6:30 PM Summer Girls Basketball Practice - Main Gym

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

22
6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

23
8:00 AM - 8:00 PM  8:00 AM -  8:00 PM CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball

24
8:00 AM - 8:00 PM  8:00 AM -  8:00 PM CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball

25
9:00 AM - 3:00 PM  9:00 AM -  3:00 PM CR Girls Basketball Camp - Main & West Gyms

9:30 AM - 11:00 AM  9:30 AM - 11:00 AM Football Conditioning - Weight Room

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

26
8:00 AM - 9:30 AM  8:00 AM -  9:30 AM Volleyball - Weight Room

9:00 AM - 3:00 PM  9:00 AM -  3:00 PM CR Girls Basketball Camp - Main & West Gyms

9:30 AM - 11:00 AM  9:30 AM - 11:00 AM Football Conditioning - Weight Room

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

27
8:00 AM - 9:30 AM  8:00 AM -  9:30 AM Volleyball - Weight Room

9:00 AM - 3:00 PM  9:00 AM -  3:00 PM CR Girls Basketball Camp - Main & West Gyms

9:30 AM - 11:00 AM  9:30 AM - 11:00 AM Football Conditioning - Weight Room

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

28
WEST GYM BLOCKED FOR REFINISHING

8:00 AM - 9:30 AM  8:00 AM -  9:30 AM Volleyball - Weight Room

9:30 AM - 11:00 AM  9:30 AM - 11:00 AM Football Conditioning - Weight Room

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

29
BOTH GYMS BLOCKED FOR REFINISHING

6:00 PM - 8:30 PM  6:00 PM -  8:30 PM CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4

6:00 PM - 9:00 PM  6:00 PM -  9:00 PM CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3

30
BOTH GYMS BLOCKED FOR REFINISHING

8:00 AM - 8:00 PM  8:00 AM -  8:00 PM CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball

Sunday, May 27, 2018
8:00 AM - 8:00 PM
CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Monday, May 28, 2018
Memorial Day No School
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Tuesday, May 29, 2018
2:15 PM - 4:00 PM
Summer Boys Basketball Practice - Main Gym
Description: David Long
Contact: Calendar River
2:45 PM - 3:45 PM
IB Unit Planning - Gallery
Description: Julie Nygaard
Contact: Calendar River
4:30 PM - 6:30 PM
Summer Girls Basketball Practice - Main Gym
Description: Will Jones
Contact: Calendar River
5:00 PM - 7:00 PM
Silverbacks Wrestling - Wrestling Room
Description: Becky Huseby Skyview Boosters Club
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:00 PM
Incoming Freshman Boys Basketball - West Gym
Description: David Long
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
Varsity Baseball Banquet - East Commons
Description: Stephen Donohue
Contact: Calendar River
Wednesday, May 30, 2018
2:15 PM - 4:00 PM
Summer Boys Basketball Practice - Main Gym
Description: David Long
Contact: Calendar River
2:15 PM - 3:00 PM
Operations Meeting - Forum
Contact: Calendar River
4:30 PM - 6:30 PM
Summer Girls Basketball Practice - Main Gym
Description: Will Jones
Contact: Calendar River
5:00 PM - 7:00 PM
Silverbacks Wrestling - Wrestling Room
Description: Becky Huseby Skyview Boosters Club
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:00 PM
AVID 12 Banquet - East Commons
Description: Diana Bamford
Contact: Calendar River
Thursday, May 31, 2018
2:15 PM - 4:00 PM
Summer Boys Basketball Practice - Main Gym
Description: David Long
Contact: Calendar River
3:30 PM - 6:30 PM
Elementary Blue Ribbon Track Meet - East Parking Lot/Stadium/Track
Description: Suzy Adams
Contact: Calendar River
4:30 PM - 6:30 PM
Summer Girls Basketball Practice - Main Gym
Description: Will Jones
Contact: Calendar River
5:00 PM - 7:00 PM
Silverbacks Wrestling - Wrestling Room
Description: Becky Huseby Skyview Boosters Club
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:00 PM
Incoming Freshman Boys Basketball - West Gym
Description: David Long
Contact: Calendar River
7:30 PM - 9:00 PM
NHS Inductions - East Commons
Description: Sheree Fitzpatrick
Contact: Calendar River
Friday, June 1, 2018
6:30 AM - 7:45 AM
Staff Breakfast - Gallery
Description: Marji Ruzicka
Contact: Calendar River
9:20 AM - 9:55 AM
Spirit Assembly
Description: Marji Ruzicka
Contact: Calendar River
2:15 PM - 4:00 PM
Summer Boys Basketball Practice - Main Gym
Description: David Long
Contact: Calendar River
2:15 PM - 10:30 PM
IB Senior Celebration (actual event 6:45 - 9:00 pm) - Main Hallway/Upper & Lower Commons
Description: Julie Nygaard
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
Saturday, June 2, 2018
8:00 AM - 8:00 PM
CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
8:00 AM - Noon
Run, Hide, Fight Safety Training - Gallery
Description: Tony Liberatore Albin Boyse
Contact: Calendar River
Sunday, June 3, 2018
8:00 AM - 8:00 PM
CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Monday, June 4, 2018
2:15 PM - 3:30 PM
Student Support Meeting - OFFICE in Black Box
Description: Arranged by Echo Moran-Prince
Contact: Calendar River
3:00 PM - 5:00 PM
Boys Soccer Practice - Main Gym
Description: Filomon Afenegus
Contact: Calendar River
4:30 PM
IB Interview - Counseling Center
Description: Julie Nygaard
Contact: Calendar River
5:00 PM - 7:00 PM
Silverbacks Wrestling - Wrestling Room
Description: Becky Huseby Skyview Boosters Club
Contact: Calendar River
5:30 PM - 9:00 PM
Track Awards Banquet - East & West Commons
Description: Michelle Buss
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
9:15 PM - 10:30 PM
Video Shoot Final Project - Black Box
Description: Janine Blackwell Tony Liberatore agreed
Contact: Calendar River
Tuesday, June 5, 2018
(All Day)
Black Box Blocked for Spring EOC Testing
Description: Julie Nygaard
Contact: Calendar River
2:15 PM - 3:15 PM
Math Department Meeting - Gallery
Description: Alex Otoupal
Contact: Calendar River
4:00 PM - 6:00 PM
IB Interviews - Gallery/Counseling Center
Description: Julie Nygaard
Contact: Calendar River
4:30 PM - 6:30 PM
Summer Girls Basketball Practice - Main Gym
Description: Will Jones
Contact: Calendar River
4:30 PM - 7:30 PM
Cheer Tryouts - West Gym
Description: Allie Bull
Contact: Calendar River
5:00 PM - 7:00 PM
Silverbacks Wrestling - Wrestling Room
Description: Becky Huseby Skyview Boosters Club
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
6:15 PM - 8:00 PM
Booster Meeting (General 7-8) - Gallery
Description: Diana Lal
Contact: Calendar River
6:30 PM - 8:00 PM
Incoming Freshman Boys Basketball - Main Gym
Description: David Long
Contact: Calendar River
Wednesday, June 6, 2018
Senior Finals
Description: Alex Otoupal
Contact: Calendar River
Booster Staff Luncheon - Gallery
Description: Christine Chun
Contact: Calendar River
(All Day)
Black Box Blocked for Spring EOC Testing
Description: Julie Nygaard
Contact: Calendar River
2:15 PM - 3:00 PM
Operations Meeting - Forum
Description: Alex Otoupal
Contact: Calendar River
4:30 PM - 6:30 PM
Summer Girls Basketball Practice - Main Gym
Description: Will Jones
Contact: Calendar River
4:30 PM - 7:30 PM
Cheer Tryouts - West Gym
Description: Allie Bull
Contact: Calendar River
5:00 PM - 7:00 PM
Silverbacks Wrestling - Wrestling Room
Description: Becky Huseby Skyview Boosters Club
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
6:30 PM - 8:30 PM
Softball Banquet - East Commons
Description: Carrie Kosderka
Contact: Calendar River
7:00 PM - 8:30 PM
Senior Booster Meeting - Gallery
Description: Kasandra Carriker
Contact: Calendar River
Thursday, June 7, 2018
Main Gym Blocked for Hall of Fame and Baccalaureate Setup
Description: Tony Liberatore
Contact: Calendar River
Senior Finals
Description: Alex Otoupal
Contact: Calendar River
6:30 AM - 7:30 AM
Secret Pal Breakfast - Gallery
Description: Mona Rominger
Contact: Calendar River
7:00 AM - 7:25 AM
National Honor Society - Forum
Description: Sheree Fitzpatrick
Contact: Calendar River
(All Day)
Black Box Blocked for Spring EOC Testing
Description: Julie Nygaard
Contact: Calendar River
1:00 PM - 3:00 PM
Senior Party Swimsuit Drop Off - Gallery
Description: Kassie Carriker
Contact: Calendar River
3:00 PM - 3:30 PM
National Honor Society - Forum
Description: Sheree Fitzpatrick
Contact: Calendar River
4:00 PM - 8:30 PM
Boys Soccer Banquet (banquet 6:00) - East Commons
Description: Filomon Afenegus
Contact: Calendar River
4:30 PM - 7:30 PM
Cheer Tryouts - West Gym
Description: Allie Bull
Contact: Calendar River
5:00 PM - 7:00 PM
Silverbacks Wrestling - Wrestling Room
Description: Becky Huseby Skyview Boosters Club
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Friday, June 8, 2018
Main Gym Blocked for Hall of Fame and Baccalaureate Setup
Description: Tony Liberatore
Contact: Calendar River
Seniors Last Day
Contact: Calendar River
1:00 PM - 3:00 PM
Senior Party Swimsuit Drop Off - Gallery
Description: Kassie Carriker
Contact: Calendar River
2:30 PM - 6:00 PM
Volleyball Grass Tournament - Football Practice Field 4
Description: Breanne Smedley
Contact: Calendar River
4:00 PM - 10:00 PM
Cheer Tryouts - West Gym
Description: Allie Bull
Contact: Calendar River
5:00 PM - 7:00 PM
Silverbacks Wrestling - Wrestling Room
Description: Becky Huseby Skyview Boosters Club
Contact: Calendar River
5:00 PM - 8:00 PM
Tennis Banquet - East Commons
Description: Kevin Erickson
Contact: Calendar River
Saturday, June 9, 2018
Main Gym Blocked for Hall of Fame and Baccalaureate Setup
Description: Tony Liberatore
Contact: Calendar River
8:00 AM - 8:00 PM
CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Noon - 10:00 PM
CR Hall of Fame Night - Lower & Upper Commons/Main Gym
Description: Tony Liberatore
Contact: Calendar River
Sunday, June 10, 2018
Main Gym Blocked for Hall of Fame and Baccalaureate Setup
Description: Tony Liberatore
Contact: Calendar River
8:00 AM - 8:00 PM
CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Noon - 5:00 PM
Baccalaureate (3 pm) - East Commons/ Main Gym
Description: Ty Christian
Contact: Calendar River
Monday, June 11, 2018
(All Day)
Main Gym Blocked for Senior Awards & Graduation Practice
Contact: Calendar River
2:15 PM - 3:30 PM
Student Support Meeting - OFFICE in Black Box
Description: Arranged by Echo Moran-Prince
Contact: Calendar River
4:00 PM - 9:00 PM
Senior Awards Night (actual event 7:00 pm) - East Parking Lot/Career Center/East & West Commons/Main & Small West Gyms
Description: Cindy Harrington
Contact: Calendar River
5:30 PM
Parent Meeting - Room 109
Description: Sarah Kries
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Tuesday, June 12, 2018
(All Day)
Main Gym Blocked for Senior Awards & Graduation Practice
Contact: Calendar River
1:35 PM - 2:05 PM
Senior Send Off Assembly
Description: Marji Ruzicka
Contact: Calendar River
4:30 PM - 6:00 PM
Summer Girls Basketball Practice - West Gym
Description: Will Jones
Contact: Calendar River
5:00 PM - 7:00 PM
Silverbacks Wrestling - Wrestling Room
Description: Becky Huseby Skyview Boosters Club
Contact: Calendar River
6:00 PM - 7:30 PM
Incoming Freshman Boys Basketball - West Gym
Description: David Long Todd Bingham
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
6:00 PM - 7:00 PM
Cheer Post Tryout Parent Meeting - Lower Commons
Description: Allie Bull
Contact: Calendar River
Wednesday, June 13, 2018
(All Day)
Main Gym Blocked for Senior Awards & Graduation Practice
Contact: Calendar River
4:30 PM - 6:30 PM
Summer Girls Basketball Practice - West Gym
Description: Will Jones
Contact: Calendar River
5:00 PM - 7:00 PM
Silverbacks Wrestling - Wrestling Room
Description: Becky Huseby Skyview Boosters Club
Contact: Calendar River
5:00 PM - 9:00 PM
Cheer Fittings - Black Box
Description: Allie Bull
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
8:00 PM
Graduation - Sunlight Supply Amphitheater
Description: Alex Otoupal
Contact: Calendar River
Thursday, June 14, 2018
(All Day)
Main Gym Blocked for Senior Awards & Graduation Practice
Contact: Calendar River
2:05 PM - 2:45 PM
Link Crew Meeting - Forum
Description: Natasha Flak and Michelle Buss
Contact: Calendar River
4:30 PM - 6:00 PM
Summer Girls Basketball Practice - West Gym
Description: Will Jones
Contact: Calendar River
5:00 PM - 7:00 PM
Silverbacks Wrestling - Wrestling Room
Description: Becky Huseby Skyview Boosters Club
Contact: Calendar River
6:00 PM - 7:30 PM
Incoming Freshman Boys Basketball - West Gym
Description: David Long Todd Bingham
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
7:00 PM - 8:00 PM
PB English 9 Ice Cream Social - Lower Commons
Description: Julie Nygaard
Contact: Calendar River
Friday, June 15, 2018
2 Hour Early Release
Contact: Calendar River
Final Exams Periods 1/2/3
Description: Alex Otoupal
Contact: Calendar River
(All Day)
Main Gym Blocked for Memorial Service
Contact: Calendar River
3:00 PM - 9:00 PM
Memorial Service (5:00 pm) - East & West Parking Lots/East & West Commons/Main Gym
Description: Andy Miller
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Saturday, June 16, 2018
8:00 AM - 8:00 PM
CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
8:00 AM - 4:00 PM
Lil Chiefs Volleyball Camp - Main & West Gyms
Description: Breanne Smedley
Contact: Calendar River
Sunday, June 17, 2018
8:00 AM - 8:00 PM
CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Monday, June 18, 2018
2 Hour Early Release
Contact: Calendar River
Final Exams Periods 4/5/6
Description: Alex Otoupal
Contact: Calendar River
Last Day of School
Contact: Calendar River
9:30 AM - 11:00 AM
Football Conditioning - Weight Room
Description: Christian Swain
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Tuesday, June 19, 2018
8:00 AM - 9:30 AM
Volleyball - Weight Room
Description: Breanne Smedley
Contact: Calendar River
9:00 AM - 2:00 PM
Chieftain Hoop Camp - Main/West Gym
Description: David Long
Contact: Calendar River
9:30 AM - 11:00 AM
Football Conditioning - Weight Room
Description: Christian Swain
Contact: Calendar River
4:30 PM - 6:30 PM
Summer Girls Basketball Practice - Main Gym
Description: Will Jones
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Wednesday, June 20, 2018
8:00 AM - 9:30 AM
Volleyball - Weight Room
Description: Breanne Smedley
Contact: Calendar River
9:00 AM - 2:00 PM
Chieftain Hoop Camp - Main/West Gym
Description: David Long
Contact: Calendar River
9:30 AM - 11:00 AM
Football Conditioning - Weight Room
Description: Christian Swain
Contact: Calendar River
4:30 PM - 6:30 PM
Summer Girls Basketball Practice - Main Gym
Description: Will Jones
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Thursday, June 21, 2018
8:00 AM - 9:30 AM
Volleyball - Weight Room
Description: Breanne Smedley
Contact: Calendar River
9:00 AM - 2:00 PM
Chieftain Hoop Camp - Main/West Gym
Description: David Long
Contact: Calendar River
4:30 PM - 6:30 PM
Summer Girls Basketball Practice - Main Gym
Description: Will Jones
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Friday, June 22, 2018
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Saturday, June 23, 2018
8:00 AM - 8:00 PM
CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Sunday, June 24, 2018
8:00 AM - 8:00 PM
CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Monday, June 25, 2018
9:00 AM - 3:00 PM
CR Girls Basketball Camp - Main & West Gyms
Description: Will Jones
Contact: Calendar River
9:30 AM - 11:00 AM
Football Conditioning - Weight Room
Description: Christian Swain
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Tuesday, June 26, 2018
8:00 AM - 9:30 AM
Volleyball - Weight Room
Description: Breanne Smedley
Contact: Calendar River
9:00 AM - 3:00 PM
CR Girls Basketball Camp - Main & West Gyms
Description: Will Jones
Contact: Calendar River
9:30 AM - 11:00 AM
Football Conditioning - Weight Room
Description: Christian Swain
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Wednesday, June 27, 2018
8:00 AM - 9:30 AM
Volleyball - Weight Room
Description: Breanne Smedley
Contact: Calendar River
9:00 AM - 3:00 PM
CR Girls Basketball Camp - Main & West Gyms
Description: Will Jones
Contact: Calendar River
9:30 AM - 11:00 AM
Football Conditioning - Weight Room
Description: Christian Swain
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Thursday, June 28, 2018
WEST GYM BLOCKED FOR REFINISHING
Description: Richard Taylor
Contact: Calendar River
8:00 AM - 9:30 AM
Volleyball - Weight Room
Description: Breanne Smedley
Contact: Calendar River
9:30 AM - 11:00 AM
Football Conditioning - Weight Room
Description: Christian Swain
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Friday, June 29, 2018
BOTH GYMS BLOCKED FOR REFINISHING
Contact: Calendar River
6:00 PM - 8:30 PM
CCSC/Vancouver West Soccer - Football Practice Fields 2 & 4
Description: Danny Zinda
Contact: Calendar River
6:00 PM - 9:00 PM
CCSC/Babe Ruth - JV Baseball Field 3
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Saturday, June 30, 2018
BOTH GYMS BLOCKED FOR REFINISHING
Contact: Calendar River
8:00 AM - 8:00 PM
CCSC/Babe Ruth - Field 3 - JV Baseball
Description: Todd Pisarczyk
Contact: Calendar River
Previous Period  Month of June 2018    Next Period 



WebEvent Powered By PeopleCube.        Copyright © 2003-2009 PeopleCube. All Rights Reserved.